Budeme mít základnu na 3 celé dny v Dillí a pohrávám si s myšlenkou, respektive ona je už asi potvrzená, o jednodenních výletech.Ágra by se měla dát otočit v rozumných časech vlaky 8:10–9:50 a zpět 17:50–19:30. Případně by se dalo jet ještě dřív v 6:00. Tudíž máme 8 (10) hodin na Taj Mahal a nahuštěnou lokalitu památek okolo pevnosti. Dá se stihnout? Nějaké tipy od těch, kdo podobný rychlo–turismus podnikli?Stejný dotaz pak k Jaipuru. K výběru je několik letů, takže tady je to s časem více flexibilní.  Z letiště taxíkem přímo k Amberu, cestou zpět přes Jal Mahal a zbytek času strávit v Pink City. Znovu, je někdo kdo město střihl taky za nějakých 6–8 hodin?Upřímně nemám představu o čase, v Indii jsem nikdy nebyl. Jaké budou fronty, dopravní průjezdnost, orientace ve městech... No, po delší době zase trocha zmateného cestování :) .

Jednodenní výlety do Ágry (Taj Mahal) a Jaipuru – ano/ne?

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Nizke ceny jsem myslel jako v prumeru nizke ve srovnani s prumerem za turisticky zajimave zeme. Treba Malajsie me vysla na den mnohem levneji, ale neni to uplne srovnatelne, protoze tam jsem na rozdil od Indie spal casto v hostelu a projezdil a proletal mene kilometru. V odlehlejsich castech Indie maji i trochu jine kuchyne, takze jsem se ani za 2 mesice neprejedl a v Malajsii jsem nasledne chodil hlavne do indickych restauraci (zase to bylo trochu jine).

Ty vlaky nejsou takovy problem a jestli se bojis na spatnych horskych cestach, nejezdi ani do Nepalu (nebo jen na treky, kam se da doletet). Jinak Nepal doporucuju, byl jsem tam 3x na mesic, ale zrovna tam jsem mel asi 2x prujem. Cestovani po turistickych mistech je snadne, ale v sezone je na EBC a Annapurna treku uz dost turistu.

0 Citovat

Nebojím se úzkých cest. Jen jsem komentoval, že cestování po Indii není žádný med. Já jsem naopak utratil víc peněz než normálně, protože jsem musel díky velikosti země a volbě svých cílů koupit 4 vnitrostátní lety. Do Nepálu jsem chtěl před 15-20 roky. Tehdy ale letenka nešla sehnat pod 20 tis, takže jsem volil jiné destinace. Dnes, kdy už je tam na můj vkus dost přelidněno nad návštěvou váhám. Spíš bych to viděl, i když si maličko protiřečím :), navštívit znovu Indii. Četl jsem, že v Sikkimu otevřeli nějaké nové regionální letiště. Letět tam jen s přestupem v Dillí by se mi líbilo a zkusit pochodit kolem Kangchenjungy taky. Ale jen pokud bude nějaký error :) Malajsie ale i třeba Indonésie mě vyšli vždy levněji než Indie. 

0 Citovat

Kdo má jen pár dní v Dillí, ale chtěl by ochutnat i jiné kuchyně, může navštívit nějaký "státní dům" - jsou to taková centra příslušných států, kde se při návštěvě Dillí a jednání s centrální vládou ubytovávají jejich politici apod. Jmenují se obvykle <název státu> Bhawan/Sadan/Niwas (=house). Viz např. https://www.scoopwhoop.com/Delhi....rdjcmqoku

0 Citovat

V Nepalu muzes jit treba na Langtang trek + pres Gosaikunda Lakes a Helambu temer az do Kathmandu, coz vyjde asi na 2 tydny (z toho Langtang asi 7-8 dni). Byl jsem tam letos na prelomu dubna a kvetna a prilis moc turistu tam nebylo, v zaveru jen par lidi. Ale pozor, ceny piva jsou na horach vysoke. V Indii ho ale casto nesezenes vubec.

Kanchenjunga je krasna, videl jsem ji na vzdalenost 100 km nad mraky z letadla cestou z Guwahati do Dilli, ale v Sikkimu nemuzes chodit ve vyssich polohach, coz se tyka i okoli Kanchenjungy, bez pruvodce:

http://www.micahimages.com/trek/...ekking.htm

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

V Nepalu muzes jit treba na Langtang trek + pres Gosaikunda Lakes a Helambu temer az do Kathmandu, coz vyjde asi na 2 tydny (z toho Langtang asi 7-8 dni). Byl jsem tam letos na prelomu dubna a kvetna a prilis moc turistu tam nebylo, v zaveru jen par lidi. Ale pozor, ceny piva jsou na horach vysoke. V Indii ho ale casto nesezenes vubec.

Kanchenjunga je krasna, videl jsem ji na vzdalenost 100 km nad mraky z letadla cestou z Guwahati do Dilli, ale v Sikkimu nemuzes chodit ve vyssich polohach, coz se tyka i okoli Kanchenjungy, bez pruvodce:

http://www.micahimages.com/trek/...ekking.htm


Já ji viděl z Phalutu a je opravdu nádherná :) V těchto končinách bez průvodce prakticky nic. 

To pivo je jeden z důvodů, proč už Indie ne :)) . Pivo v hotelu v Dillí bylo dražší než v Dubaji na letišti točené. Kanchenjunga a Sikkim mě lákají. To musím přiznat.

0 Citovat

Zapomněl jsem přiložit foto


img-3615.jpg

0 Citovat

Já jsem taky ten první tábor... jsem asi rád, že jsem tam byl ale never more ani kdyby mne platili. Do autobusu v horách by mne už nikdo nedostal ani párem volů, byť paradoxně jen v horách mi chutnalo a cítil se tam v pohodě. V nížinách v tom hicu, bordelu a všudypřítomného smradu že zatuchlého potu (všude kde nebyla klimatizace)  jsem fungoval na sušenkách a cole.

0 Citovat

Doporučení na nějaký čistý a nerozpadající se hotýlek v Agře poblíž Tádž Mahalu? 

Jelikož se vlákno věnuje Agře a Džajpuru, dovolím se zeptat na ideální itinerář na 4 dny, když přílet první den do Dillí jest v 5 ráno a odlet z Dillí poslední den v šest večer. Pořád se v tom motám :-/

0 Citovat

A čím se chceš dopravovat? Někteří tu mají silnou averzi k vlakům, tak se radši ptám.  😊

0 Citovat

Ano, počítám s vlaky, nebráním se nějakému přeletu. Jinak je to tedy na 24. až 27. prosince, nebo-li jedu si pokazit Vánoce :-D

0 Citovat

Z Dillí do Agry jede vlak něco přes hodinu. To se jako jednodenní výlet dá. S Jaipurem je to horší. Jak z Dillí tak Agry to tam jede kolem 3 hodin. Pro výběr vlaku je vhodné dbát na místo, kde začíná a bude tak asi lepší jet to z Dillí než z Agry. 

V Agře jsem byl v Hotelu Siddhartha za 1350 INR. Útulný s klimatizací. Vysloužil si chválu i od řidiče. Fakt 5 minut pěšky od Tadž Mahalu.

0 Citovat

Ten hotel vypadá dobře. Nakonec to uděláme tak, že po příletu do Dillí pojedeme metrem rovnou na nádraží, ze kterého se vydáme nějakým ranním vlakem do Ágry, přes den se rozkoukáme, zajdeme na Agra Fort, pak navečer Tádž Mahal, nocleh v hotelu a následující den zpět do Dillí, kde zůstaneme zbytek pobytu, tedy dvě noci.

0 Citovat

Lukáš Horák napsal(a):

Ten hotel vypadá dobře. Nakonec to uděláme tak, že po příletu do Dillí pojedeme metrem rovnou na nádraží, ze kterého se vydáme nějakým ranním vlakem do Ágry, přes den se rozkoukáme, zajdeme na Agra Fort, pak navečer Tádž Mahal, nocleh v hotelu a následující den zpět do Dillí, kde zůstaneme zbytek pobytu, tedy dvě noci.

Ten vlak je dobré mít už dopředu koupený. Bývají vyprodané. A pokud nejsi milovník autentických zážitků, v druhé třídě není o co stát. 

0 Citovat

V Dillí bych se, obzvlášť ve smogovém období, zdržoval co nejmíň. Myslím, že v horším indickém městě jsem ještě nebyl...

Red Fort, Qutub Minar a přilehlý Merhauli Park by se mohl dát stihnout za den a další místa, která by bylo nutné vidět, mě nenapadají. Jaipur je IMHO mnohem zajímavější a hezčí.

0 Citovat

To souhlasím, taky bych se vzdal času v Dillí ve prospěch Jaipuru. Z Agry se dá do Jaipuru velmi levně přeletět s Air Indií (resp. jejich pobočkou Alliance Air). 35 minut letu, 500 Kč, jen to bohužel neletí každý den (v prosinci 12-4-6-).

0 Citovat

Tak všeobecně ta severní Indie je plná smogu.

a) za mě se zdá nerozumné jet z letiště rovnou na nádraží. Celý plán bude narušen, pokud letadlo bude mít zpoždění a do Agry to nejede z centrálního nádraží New Delhi, ale NZM.

b) vzhledem k smogu, nemá cenu se snažit být u Tádž Mahalu ráno nebo večer kvůli slunci - to se jen postupně rozsvítí nebo zhasne utopené ve smogu

c) výlet do Agry se dá pojmout komplet jako jednodenní. Tedy jestli to dovolí jízdní řád. Turistický vlak to dává za něco přes hodinu. V Agře to je Tádž, Red Fort, mešita a bazar kolem ní. Plus Baby Tádž přes řeku a případně zahrady s výhledem na Tadž přes řeku. Není třeba chodit dovnitř, je tam jen pár stromů. Bohatě stačí dojít podél zdi k řece. Jinak tam žádný další highlight není.

Naopak v Džajpuru je zajímavých míst víc. Ale jsou v horách nad městem, kam to trvá déle a místní tuktuk mafie si říká přemrštěné částky. Mimoto pozor na tuktuky. Jedny jsou na benzín a ty druhé na baterky. Ty jezdí pomalu a mají malý tah a o jízdě do kopců nechtějí ani slyšet.

0 Citovat

26. 12. to letí, takže by se dalo udělat Dillí 24., Agra 25. a Jaipur 26-7. nebo obráceně.

A z Dillí do Agry to nejede něco přes hodinu, ale 1:40 nejrychlejší, a to ještě ne z NDLS, ale z NZM.

0 Citovat

Z NDLS jezdí samozřejmě taky, ale trvá to min. o 10 minut dýl. Z letiště rovnou na vlak mi to taky připadá jako hazard.

V Jaipuru jezdí i MHD, není třeba trvat na rikši. K Amber Fort to stojí busem č. 5 pár rupií.

0 Citovat

Díky všem za podněty, já už to asi nebudu nijak měnit. Máme už vlastně koupené jízdenky na vlak do Ágry a zpět (od příletu do Dillí a do odjezdu vlaku z NZM přes 4 hodiny). Do Ágry přijedeme kolem poledne, a TM si necháme na příští den na ráno. Jedeme v ten samý den v šest večer expresem zpět do Dillí. Pak vlastně zbyde ještě den a půl na samotné Dillí, takže i ten Džajpur by vlastně byl v takto krátkém časovém úseku absolutně nonsens. 

Říkám si, že budou vlastně Vánoce a chceme si to v klidu užít, žádné lítání sem a tam, prostě to vzít na pohodu. Já vím, že Indie není zrovna oáza klidu, ale budu to brát jako takovou seznamovací oťukávačku do budoucna na případnou delší cestu. 

Čím jsem starší, tím víc se snažím během cest minimalizovat všelijaké překotné přesuny, nevybírat žádné brzké ranní odlety, odjezdy, snažit se napresovat do jednoho dne co nejvíc atd. Pomalu už ani nesleduju a nečtu žádné cestopisy, abych neměl nějaký vnitřní pocit marnosti a promrhaného času, že jsem neviděl nebo nezažil to co většina ostatních. Z toho důvodu jsem zrušil účet na Facebooku. Myslím, že cestovatelský svět se bez všech těch blogerů, vlogerů, instagramerů, influencerů a dalších exhibicionistů bez problému obejde. 

Necestujte kvůli ostatním, ale kvůli sobě .-)

0 Citovat

J0x napsal(a):

26. 12. to letí, takže by se dalo udělat Dillí 24., Agra 25. a Jaipur 26-7. nebo obráceně.

A z Dillí do Agry to nejede něco přes hodinu, ale 1:40 nejrychlejší, a to ještě ne z NDLS, ale z NZM.

Osobní zkušenost. Doba jízdy něco nad hodinu. Fíra to asi dost kalil. Na gpsce chvílemi i 140 na trati, kolem které se volně pohybují posvátné krávy.  Celkem hazard. Každopádně do stanice přijel o dost dřív.

Z NDLS jsem v dubnu nebyl schopný nic najít. Vše jelo z NZM. Pravda, kupoval jsem ty tři měsíce dopředu a něco nemuselo být ještě nahrané. 

0 Citovat

Po cestě ven z východní brány Taj Mahalu je až neindicky čistý park a taky leprosárium. Agra Fort je časově náročnější než Taj Mahal, kde vlastně skoro nic není.

V Dillí je největší koncentrace lhářů a podvodníků z celé Indie. Čtvrť Paharganj je plná levných hotelů a kapsářů. Na smrt udušením je nejlepší Spice Market v zimě. Kdo navštíví Qutub Minar a vynechá přilehlý archeologický park, udělá chybu. Jet se tam dá busem ze stejnojmenné stanice metra, zastávka je kousek vpravo za hordou otravných rikšáků. Když nic nejede, dá se i pěšky.

0 Citovat

Shatabdi 12002. Jsou i další, ale pomalejší. Můžu doporučit aplikaci RailCal.

0 Citovat

Michal napsal(a):

Osobní zkušenost. Doba jízdy něco nad hodinu. Fíra to asi dost kalil. Na gpsce chvílemi i 140 na trati, kolem které se volně pohybují posvátné krávy.  Celkem hazard. Každopádně do stanice přijel o dost dřív.

Z NDLS jsem v dubnu nebyl schopný nic najít. Vše jelo z NZM. Pravda, kupoval jsem ty tři měsíce dopředu a něco nemuselo být ještě nahrané. 

Je to už jedno, ale trasa z NZM měří 187 km, takže i kdyby náhodou projel rychlostí 140 km/h 95% celé trati a jen 5% by kvůli rozjezdu a brzdění mělo v průměru poloviční rychlost, pořád to bude 1 h. a 23 minut, ale 140 km/h píšeš jen chvílemi. Kromě jednoho za necelé 2 h. to ostatní vlaky jezdí min. 2,5 h.

Levnější vlaky z NDLS se asi nedají koupit s předstihem větším než měsíc. Vzhledem k tomu, že jsem spal poblíž NDLS, ani by se mi nechtělo jet z NZM.
0 Citovat

J0x napsal(a):

Shatabdi 12002. Jsou i další, ale pomalejší. Můžu doporučit aplikaci RailCal.

Komu by se chtělo být na nádraží už před 6 h. ráno, když svítání v té době začíná v 6,45? Pro Lukáše by to určitě nebylo.

0 Citovat

Lukáš Horák napsal(a):

Díky všem za podněty, já už to asi nebudu nijak měnit. Máme už vlastně koupené jízdenky na vlak do Ágry a zpět (od příletu do Dillí a do odjezdu vlaku z NZM přes 4 hodiny). Do Ágry přijedeme kolem poledne, a TM si necháme na příští den na ráno. Jedeme v ten samý den v šest večer expresem zpět do Dillí. Pak vlastně zbyde ještě den a půl na samotné Dillí, takže i ten Džajpur by vlastně byl v takto krátkém časovém úseku absolutně nonsens. 

Říkám si, že budou vlastně Vánoce a chceme si to v klidu užít, žádné lítání sem a tam, prostě to vzít na pohodu. Já vím, že Indie není zrovna oáza klidu, ale budu to brát jako takovou seznamovací oťukávačku do budoucna na případnou delší cestu. 

Čím jsem starší, tím víc se snažím během cest minimalizovat všelijaké překotné přesuny, nevybírat žádné brzké ranní odlety, odjezdy, snažit se napresovat do jednoho dne co nejvíc atd. Pomalu už ani nesleduju a nečtu žádné cestopisy, abych neměl nějaký vnitřní pocit marnosti a promrhaného času, že jsem neviděl nebo nezažil to co většina ostatních. Z toho důvodu jsem zrušil účet na Facebooku. Myslím, že cestovatelský svět se bez všech těch blogerů, vlogerů, instagramerů, influencerů a dalších exhibicionistů bez problému obejde. 

Necestujte kvůli ostatním, ale kvůli sobě .-)

Takto to asi bude za daných okolností optimální. Zas tak starý nejsi, když ti nevadí letět celkem daleko na necelé 4 dny a ještě do indických velkoměst ve smogové sezóně. Myslím, že bys vyhrál případnou soutěž o nejvíc masochistické Vánoce :-) Přílet v 5 h. ráno a pak 7 h. přesunů taky nebude zrovna relax.

Se závěrem souhlasím až na to nesledování cestopisů. Když si přečtu o něčem, co jsem nestihl a nezažil, jsem rád, že jsem si doplnil obrázek, ale snad nikdy jsem nelitoval. Spíš jsem rád, že jsem ušetřil za vstupné a stihl místo toho něco jiného pohodového a zdarma, ale díky cestopisu a fotkám nebo třeba dokumentu v TV vím, jaké to je. A třeba někdy příště tu atrakci navštívím, jako jsem např. při druhé cestě absolvoval výlet lodí v Milford Sound nebo Yellow Water v NP Kakadu.

0